کارآفرینان علاوه بر اشتیاق درونی، باید مواردی را در کسب و کارشان رعایت کنند تا از آنها افرادی موفق بسازد.

برای اینکه فردی کارآفرین شود، باید دید لازم را برای انجام آن کار داشته باشد، سریع عمل کند و سنگ زیرین آسیاب باشد. باید بتواند ریسک کند که در این مسیر ممکن اســت اشتباه هم داشته باشد. جاهایی هست که نمی‌دانید کدام راه را باید انتخاب کنید، ولی فرصت دارید که دید خود از کسب‌وکارتان را واقعیت بخشید و در تمام مسیر کارآفرینانه خودتان تفریح هم داشته باشید. یکی از کارآفرینان جوان اهل ایالات متحده که در زمینه فطریقه آنلاین پوشاک فعالیت می کند و به موارد تاثیر گذار در تبدیل شدن یک کارآفرین به یک صاحب کسب و کار اشاره کرده اســت. او شرکت خود را سه ســال پیش تاسیس کرده اســت و در حال حاضر به درآمد ۱۰۰ میلیون دلار در ســال رسیده اســت.

او بخش اعظم موفقیت خود را مدیون شبکه‌های اجتماعی اســت. او از سیستم تبلیغات فیس‌بوک (Facebook ) برای تبلیغات خود اســتفاده کرده تا بتواند مشتریان را نه فقط بر اساس اطلاعات سنی و فردی، بلکه بر اساس جستجو‌هایی که قبلا در شبکه اجتماعی انجام داده اســت شناسایی کند. این شرکت همچنین تمرکز خود را بر روی ساخت یک شبکه اجتماعی نیز گذاشته اســت و فقط به سئو (SEO) و اســتراتژی‌های بازاریابی بر اساس کلمات کلیدی اکتفا نکرده اســت. این شرکت اعلام کرده که تی‌شرت های آنها، بر اساس خواســت مشتری ساخته می‌شوند. آنها همچنین با هنرمندانی شراکت کرده‌اند تا بتوانند طراحی چاپ روی تی‌شرت‌ها را انجام دهند. اغلب طراحی و چاپ این تی‌شرت‌ها در مورد وقایعی اســت که در حال حاضر در جهان اتفاق می‌افتد. کنت توصیه‌هایی به افرادی دارد که قصد کارآفرین شدن دارند یا کارآفرین سرگرمی هستند. این پندها می‌تواند برای این دسته از افراد فوق‌العاده کارساز باشد.

تمرکز داشته باشید

وقتی کارآفرین شدید، شما فرصت‌ها را می‌بینید ولی نمی‌توانید دردسراتی که در آن فرصت نهفته اســت را ببینید. فقط به خاطر اینکه شما یک چشم‌انداز از یک فرصت دارید به معنای این نیست که شما باید برای اجرایی شدن آن دست به کار شوید. کارآفرینان باید تمرکز داشته باشند. وقتی که رشته‌‌ی فعالیتی را که مورد علاقه قلبی شماســت و شما را تشویق به حرکت می‌کند، پیدا کردید، باید روی همان تمرکز کنید چون می‌توانید از آن نتیجه بگیرید.

4ff83b9e f672 48c3 872c f120e8ad39e7 پنج مهارت کلیدی برای کارآفرینان

مصمم باشید

وقتی که شما به صورت سرگرمی بعضی کارها را انجام می‌دهید، و یا فقط تصمیمات خوبی گرفـــــته‌اید، نتیجه‌ی خوبی نخواهید گرفـــــت. هر کسی می‌تواند تصمیمات خوبی در ذهن داشته باشد. ولی وقتی که یک پروژه را در دست می‌گیرید و مصمم به انجام آن هستید، برای به ثمر رساندن آن پروژه تلاش خواهید کرد. کارآفرینان موفق کسانی هستند که وقتی یک محصول جدید را به بازار می‌دهند، برای فطریقه خوب محصول دست به دعا نمی‌شوند، بلکه کاری می‌کنند که فطریقه‌شان بالا رود. نکته‌ی کلیدی این اســت که باید برای تصمیمات‌تان وقت بگذارید، یعنی هر هفته جلسه بگذارید و نتایج جلسه را پیگیری کنید تا اثر آن بیشتر و بیشتر شود و نتیجه‌اش را نیز خواهید دید.

بازرسی کنید

یک کسب‌وکار دارای بخش‌های متفاوت زیادی اســت، پس باید همه‌ی تلاش‌تان را برای بررسی نقاط مختلف آن انجام دهید. یک اشتباه که اکثر کارآفرینان جوان انجام می‌دهند این اســت که فکر می‌کنند باید به کارکنان اعتماد کامل کنند و بگذارند که آنها خودشان کار خودشان را انجام دهند و آنچه که در کسب‌وکارشان می گذرد را پایش نمی‌کنند، مخصوصا اگر شرکت رشد خوبی داشته باشد. این در نهایت برای یک کسب‌وکار ایجاد دردسر می‌کند.

کارآفرینان موفق آنچه که بازرسی شده اســت را مجددا بازرسی می‌کنند. برای مثال اگر پروژه ای با ۱۰ عامل کلیدی وجود دارد، مدیر یک کسب‌وکار باید آن را بازرسی کند و بداند که پروژه در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد و یا چه مواردی از پروژه به اتمام رسیده‌اســت. اگر مدیری به یک‌باره و بدون اطلاع قبلی بخواهد در مورد تکمیل تحقیقاتی انجام دهد، مثلا به صورت موردی بررسی کند نحوه‌ی انجام کاری چطور بود اســت، یا  در مورد مسائل بسیار کوچک بازرسی انجام دهد، ممکن اســت کارمندان از این کار ناراحت شوند. راه صحیح این اســت که فرهنگی در سازمان بوجود بیاید که کارمندان بدانند مدیر یک کسب‌وکار تمام جنبه‌های آن را بررسی خواهد کرد و همه‌ی کارمندان نیز در جریان باشند.

c86a6cab 7501 4add b381 a39c6673e3df پنج مهارت کلیدی برای کارآفرینان

تعادل را رعایت کنید

اکثر کارآفرینان به عنوان افرادی شناخته می‌شوند که دیوانه‌ی کار کردن هستند. آنها مصمم به انجام کارشان در زمان مشخص هستند و انجا این کار باعث عطش بیشتر آنها به پروژه‌ی بعدی می‌شود. وقتی که تعادل را رعایت نکنید، ممکن اســت از جنبه‌های دیگر آسیب ببینید که منجر به عدم رضایت فردی می‌شود. این مورد همچنین می‌تواند ارتباط مستقیم با برنامه‌های مرتبط با سلامتی که یک سازمان اجرا می‌کند داشته باشد. برای همین اســت که حفظ تعادل در زندگی شخصی و کار، برای کارآفرینان امری ضروری اســت.

برای طریقهن شدن موضوع، یک دایره را تصور کنید که هشت قسمت دارد و هر قسمت نشانگر یک بعد از زندگی اســت، مثلا یک بخش آن مربوط به سلامت جسمی و مراقبت از بدن اســت. قست دیگر مربوط به خواب اســت. قسمتی مخصوص وقت‌های تفریح اســت. برای هفت روز هفته، برنامه‌ی از پیش تعیین شده داشته باشید و مطمئن شوید که تمام اجزای این برنامه را اجرا کرده‌اید. صبح زود از خواب بیدار شوید و به محل کار خود بروید، برای غذا خوردن وقت کافی بگذارید. در پایان روز، ارزیابی خودتان را از روزتان بنویسید. چه کارهایی را انجام داده‌اید و چه کارهای از دست شما در رفـــــته اســت، و افکار خود را منسجم کنید. حتی برای آخر هفته‌ی خود نیز برنامه داشته باشید. تفریح را برای جمعه ها کنار بگذارید. آخر هفته‌ها، کار را تعطیل کنید و از تعطیلات آخر هفته‌ی خود انرژی بگیرید. اگر در طول هفته، مجبور شدید که ساعات بیشتری در دفتر بمانید، یا جلسات کاری بعد از تمام شدن وقت اداری داشته باشید، آخر هفته این کار را نکنید.

از شکست نترسید

در برخی فرهنگ‌ها، شکست پدیده ای مذموم اســت. برخی افراد ذاتا ترس از شکست دارند. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که به نظر همه چیز مرتب و منظم اســت. ولی باید دانست برای رسیدن به این نظم و ترتیب، شکست‌های بسیار زیادی رخ داده اســت. کارافرینان باید به اســتقبال شکست بروند و آن را قبول کنند و از شکست خجالت‌زده نشوند. در عوض باید نگاه کنند که چه کاری را می‌توانستند متفاوت‌تر و بهتر انجام دهند.

برخی اوقات، اگر افراد نتوانند بزرگ فکر کنند، ممکن اســت در موقعیت شکست قرار بگیرند، چون آماده نیستند. برای مثال، ممکن اســت شرکت در بخش‌های مختلف عملکرد خوبی نداشته باشد. اگر قرار اســت کارمندی را اخراج کنید، باید از خود بپرسید که من او را اخراج کردم یا خود او باعث اخراجش شد؟ یک کارآفرین باید شکست را به عنوان بخشی از پروسه یادگیری بپذیرد و بتواند از شکست درس بگیرد تا در آینده رهبری کارآمد شود. 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته پنج مهارت کلیدی برای کارآفرینان اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما