وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مدیریت بیمارستان ها باید بین ۵ تا ۱۵ سال در جایگاه مدیریت حضور داشته باشد تا بتواند کارهای خود را به سرانجام برساند.

سید حسن هاشمی روز دوشنبه در همایش معاونان آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابیان اینکه تعداد بیمارستانهای آموزشی باید کاهش یابد، افزود: رئیس بیمارستان آموزشی یک جایگاه علمی دارند و کارهای اجرایی را باید مدیرعامل بیمارستان انجام دهد.

وی به اختیارات رئیس بیمارستان اشاره کرد و گفت: درست نیست که همه اختیارات در بیمارستان در اختیار رئیس بیمارستان باشد و به نظر من باید بیمارستان‌ها به صورت هیات‌امنایی اداره شود.

هاشمی ادامه داد: بیمارستانهای کشور هنوز به شیوه سنتی اداره می شوند و لازم است با اراده قوی، هزینه و جسارت تحولات اساسی در ساختار بیمارستانهای کشور ایجاد کنیم.

** بیمارستان های آموزشی کاهش یابد

وزیر بهداشت اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه اجرایی و نظارت وجود دارد این است که طول عمر خدمت مدیران محدود است و این مسئله برای نظارت بر کارهای اجرایی مشکل ایجاد می کند، باید برای تحول در مدیریت بیمارستانها به صورت سازمان یافته به سمتی حرکت کنیم که مدیران بیمارستانها از تجارب خارج از کشور نیز استفاده کنند و در عین حال اختیارات لازم را به مسئولان بیمارستانها تفویض کنیم.

هاشمی ادامه داد: اکنون حدود ۲۵۰ بیمارستان آموزشی در کشور وجود دارد و لازم است برای ارائه خدمات مطلوبتر به مردم تعداد این مراکز کاهش یابد، تعدادی از آنها می توانند در هم ادغام شوند و در کل تعداد بیمارستانهای آموزشی می تواند به ۱۵۰ بیمارستان کاهش یابد و ضرورتی ندارد یک دانشگاه علوم پزشکی مثل تهران ۱۷ بیمارستان آموزشی داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه قیمت دلار در سال ۹۰ سه برابر شد، متاسفانه اعتباری که برای بهداشت و درمان اختصاص یافته با توجه به تغییر قیمت دلار و نرخ تورم هنوز به ارزش سال ۹۰ نیست، در حالی که توقع مردم از نظام سلامت بالاست.

وی افزود: با وجود این مشکلات و در حالی که در کشور با کمبود نیروی پزشک متخصص رو به رو هستیم و در چنین شرایطی جامعه پزشکی را مورد انتقاد قرار می دهند، در حالی که اگر همین جامعه پزشکی در خدمت سلامت مردم نباشد، چه کسی می خواهد گرفتاری های مردم را در برابر بیماری ها حل کند.

هاشمی ادامه داد: ما قربانی بی توجهی ها در دوره های گذشته هستیم، بخش آموزش مهمترین سرمایه کشور است که نسبت به آن کم توجهی شده است و امیدواریم در برنامه ششم اتفاقات خوبی بیفتد و بی توجهی های گذشته جبران شود.

وزیر بهداشت گفت: برای بهبود کیفیت خدمات بیمارستانها، تربیت ۵۰۰ مدیر بیمارستانی آشنا به تراز مالی و مسائل مربوط به درآمد و هزینه ضروری است، اما در گذشته به علت درگیری به امور روزمره به این مسائل مهم کمتر توجه شده است و تاکنون تربیت این مدیران محقق نشده است.

منبع : ایرنا 

منبع

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما